Dzieci Diuny, czyli powrót do żywych

ByDaniel

Dzieci Diuny, czyli powrót do żywych

Wielu czytelników uważa, że to właśnie Dzieci Diuny (tom 3), a nie Diuna (tom 1), są najbardziej wybitną książką z całego cyklu Franka Herberta. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż trzecia część oferuje odbiorcom naprawdę wiele. Amerykański pisarz raz jeszcze stawia na wielowarstwową narrację, złożoną i poważną fabułę oraz mistyczne wątki. Tym jednak, co wyróżnia Dzieci Diuny od innych tomów tego kultowego cyklu, jest podejście do bohaterów. Ci w końcu są autentyczni, pełni życia, obaw i niepewności. To nie monumentalne postacie, a pełne życia istoty.

Uniwersum, które nie ma końca

Do dzisiaj, gdy mówi się o Franku Herbercie, podkreśla się przede wszystkim to, z jaką precyzją ten autor był w stanie stworzyć zupełnie fikcyjny świat. Jego uniwersum zachwyca, ale i przytłacza swoim ogromem. Każda planeta, każdy ród i frakcja mają swoją osobną historię, tradycje, przyzwyczajenia, cele, słabości i pragnienia. Niemniej jednak poza złożonym światem na uwagę zasługuje również i sama fabuła. A ta prezentuje wszystko, co w gatunku science fiction najlepsze. Połączenie nauki z futurystyczną fikcją jest tutaj perfekcyjnie zrównoważone. Jako odbiorcy możemy dowiedzieć się o wielu interesujących teoriach naukowych i nowych wynalazkach, które potencjalnie mogłyby zostać wplecione do użytku codziennego.

Świat bez technologii

W Dzieciach Diuny raz jeszcze w wątkach fabularnych przewodzą polityczne konflikty oraz obsesyjna potrzeba dążenia do władzy. Ten, kto ma w rękach tajemniczą przyprawę, jest władcą tego uniwersum. Dlatego też walki wciąż trwają. Trzecia część cyklu prezentuje prawdopodobnie najdojrzalszą fabułę, jaką udało się Frankowi Herbertowi stworzyć.

Dzieci Diuny, czyli trzecia część serii Kroniki Diuny to:

– przedstawiciel gatunku hard science fiction,

– książka dla fanów fantastyki naukowej,

– kultowa i wielokrotnie nagradzana powieść,

– wielowarstwowa i złożona fabuła,

– ogromne uniwersum przyszłości.

 

About the author

Daniel administrator